Moje cesta k Moudrým bylinkám


Můj vztah k bylinám a přírodní cestě ke zdraví mne před několika lety přivedl k velké životní změně, která obnášela změnu mé profese, později i mého myšlení a celkového přístupu k životu. Již od svého raného mládí jsem bylinky nasávala zejména díky tomu, že moje babička s dědou žili doslova na samotě u lesa, kde jsem jako malá trávila celé víkendy a kus prázdnin, běhala po lukách a stráních a měla možnost pozorovat kvítí, které rostlo například jenom tam, zajímalo mne, čím to může být, začala jsem hledat v knihách, které měli rodiče doma a později, když si moje mamka všimla mého zájmu, tak mi kupovala „každý čtvrtek novou knihu „ A já se začala učit postupně z knih zvučných jmén, jakými jsou například Mária Treben, Jiří Janča, Josef A. Zentrich. Vyhledávala jsem dostupné materiály o páteru Ferdovi, Hildegardě z Bingenu a sama zkoušela na sobě a svém blízkém okolí různé metody, návody a postupy nejen z léčivek.

Absolvovala jsem od roku 2003 celou řadu kurzů, mezi jinými například kurz Iridologie, Naturopatie, kurz Reflexních terapií manželů Patákyových, semináře Mgr. Jarmily Podhorné, která mi je, byla a bude velikou inspirací a motivaci. Ráda navštěvuji botanické a zámecké bylinkové zahrady a dodnes miluju okolí naší chalupy v Beskydech, které mne významně ovlivnilo. Čím jsem zralejší, tím více mne to táhne zpět na samotu u lesa. V roce 2023 jsem dokonce uskutečnila nádherný první bylinkový pobyt na Valašsku, který nyní v roce 2024 proběhne na jaře a na podzim.

Na jaře 2019 jsem úspěšně zakončila 1,5 roku trvající studium na Farmaceutické fakultě Karlovy Univerzity v Hradci Králové, kde jsem studovala tří semestrální obor Léčivé rostliny. Zkoušky z Farmakobotaniky a Farmakognozie byly náročné, ale velmi přínosné, posunuly mne o veliký kus dopředu. Jsem sama na sebe hrdá, že jsem dokázala zakončit toto vzdělávání certifikátem.

Zároveň jsem absolventkou letní Školy přírodních terapií v Českém Krumlově, kde jsem se mohla učit od jednoho z nejuznávanějších botaniků v naší zemi od pana Prof.RNDr. Víta Grulicha, CSc., od úžasné MUDr. Michaely Šimkové, jejíž znalosti propojující východní a západní medicínu jsou neuvěřitelné. Paní PharmDr. Ivana Haldová prakticky navazovala na informace, které jsme dostávali od paní doktorky Michaely a předávala nám své praktické zkušenosti s léčivými rostlinami. Vyráběli jsme krémy, tinktury, čajové směsi, bylinkové vína. Byl to nádherný začátek léta. Díky skvělému zázemí paní Simony Berkové, které ve svých zahradách Kouzelných bylinek vytvořila, se pro mne tento letní kurz stal velikou motivací, inspirací a vodítkem k tomu, vytvořit až na to přijde ten správný čas „Bylinkovou školu“ i u nás na Moravě.

Moje snaha pomáhat lidem k upevnění zdraví mne vede k novým a novým možnostem a informacím, které si nechci nechávat jenom pro sebe. A právě proto jsem se v roce 2019 založila VIA HERBA – cestu bylin, po které můžete kráčet se mnou, budete-li chtít. Pod záštitou VIA HERBA pořádám kurzy, semináře, festivaly pro zdraví a další události. Na webu www.viaherba.cz najdete v rámci e-shopu mé oblíbené a prověřené produkty, které používám ve své praxi i ve svém životě.

V roce 2021 jsem slavnostně přivítala studenty 1. ročníku v mé vysněné bylinkové škole, pro kterou jsem určila krásný, vypovídající název MOUDRO BYLINEK. V Poodří, ve kterém žiju, konkrétně v Suchdolu nad Odrou, na naší zahradě plné bylin,
vzrostlých stromů a kvetoucí flóry se již čtvrtým rokem sejdeme se studenty a moc šikovnými lektory. Přivítáme opět nové prváky a studenty navazujících ročníků. Je krásné vidět, že čím dál častěji se lidé obracejí na přírodní cestu ke zdraví. Když
aspoň kouskem této cesty budu vaším průvodce, bude mi ctí a potěšením. Připojte se k našim stránkám na sociálních sítích, kontaktujte mne, pokud budete mít pocit, že vám mohu být nápomocná.

Za VIA HERBA i MOUDRO BYLINEK jsem tu pro vás – Šárka Laštovičková